Artykuły

Jak wymienić wkładkę zamka?

Są w życiu przypadki losowe, które zmuszają nas do wymiany naszych zamków. Zgubienie kluczy lub kradzież torebki są tymi niemiłymi zdarzeniami, które wymusza taką czynność. Oczywiście czas również nie zawsze delikatnie obchodzi się z przedmiotami i nasze zamki zaczynają „haczyć”, coraz bardziej grożąc tym samym, że pewnego dnia nie dostaniemy się do własnego mieszkania.Szczęśliwie nie zawsze konieczna jest wymiana całego zamka. Wystarczy wymienić wkładkę, czyli ta walcowatą część, w którą wkładamy klucz. Opiszę tu wymianę wkładki do zamka znajdującego się pod klamką.


Upewniwszy się, że zamek umożliwia wymianę wkładki uzbrajamy się w śrubokręt i podchodzimy z miną znawcy do naszych drzwi. Przyglądamy się skrzydłu drzwi od strony krawędzi. Nasza klamka wraz z zamkiem zaopatrzona jest tu prawdopodobnie w 3 śrubki. Jeśli nie mamy maniakalnej obsesji odkręcania wszystkiego jak popadnie, zostawiamy w spokoju śrubkę znajdującą się najwyżej i śrubkę znajdującą się najniżej. Szybko lokalizujemy trzecią, czyli drugą od dołu i na niej skupiamy nasze wysiłki. Gdy uporamy się z ta śrubką poczujemy, że wkładka zaczyna ruszać się, lecz nadal nie chce opuścić swojego miejsca. To jest podstęp. Wkładamy klucz w zamek i na otwartych drzwiach przekręcamy go zamykając zamek. Jesteśmy już blisko. Teraz musimy jeszcze tylko minimalnie przekręcić klucz od pionu w lewo lub prawo i wyczuć położenie, w którym swobodnie możemy wyjąć naszą wkładkę.


Powinniśmy udać się z naszą starą wkładka do sklepu, by zakupić nową. Zwrócić należy jednak uwagę, że w stanie do jakiego doprowadziliśmy nie możemy ani zamknąć zamka, ani nawet domknąć drzwi. Pozostaje nam zostawić bystrego domownika na straży, a samemu biec na zakupy. Dla singli, którzy nie mają takiej możliwości, proponuję wymierzyć wkładkę (długość i przede wszystkim szerokość w węższym miejscu patrząc od czoła – standard jest 8 lub 10 mm) i wmontować ponownie.


Zakupioną nową wkładkę montujemy dość prosto. Zaczynamy od włożenia klucza, ponownie lekkim przekręceniu i osadzenia wkładki w zamku. Dokręcamy ponownie śrubkę od czoła zamka i już po sprawie. Przed okazaniem zasłużonego zadowolenia należy dokładnie przetestować nowy zamek zamykając drzwi od środka i od zewnątrz.